اصول جوجه کشی غاز

اسلاید شو

  • جوجه غاز یک هفته ای

با ما تماس بگیرید!!!

آدرس: مازندران،قائم شهر،جاده بابل       

       

   شماره ثبت   5672

 

دفتر مرکزی: 42262058-011

 

مدیر فروش مهندس اسماعیلی: 09117806637

 

ساعت کار شرکت 9 الی 21 می باشد .

لطفا خارج از وقت شرکت تماس نفرمایید

 

 بدلیل حجم زیاد تماس ها از پاسخ دادن به پیامکها معذوریم

 

پست الکترونیک: Info{@}Notfeegg.com

قیمت محصولات1396/12/27badge

 

فروش ویژه پرکن انواع ماکیان با بدنه استیل

 

 

فروش تخم مرغ خوراکی محلی  تکزرده و دوزرده درجه یک با کیفیت عالی با هر تیراژی ،

فقط کافیست یک بار ازما خریداری کنید

 

فروش تخم خوراکی کبک فله ای  با هر تیرازی

 

شرکت ماکیان طیور  تولید کننده تخم نطفه دار انواع پرندگان

 

اغلب تبلیغات سایتی در امر فروش تخم نطفه دار یک نوع واسطه می باشند با شعارهای مختلف به قیمت گزافی تخم نطفه دار را  تحویل مشتری می دهند

گرفتار تبلیغات اینترنتی نشوید همچنین برای خرید محصولات اینترنتی تحقیقات بیشتری انجام دهید تا با اطلاعات کامل خریداری کرده و مطمئن تر میباشد

 

 سود کم بازدهی بیشتر  درامر توسعه کشور

 

اعتماد شما    اعتبار ماست

فروش استثنایی تخم نطفه دار پرندگان تزیینی و قرقاول 

 

فروش ویژه ماشین پرکن با بدنه استیل ضد زنگ

 

بزرگترین مرکز خرید تخم نطفه دار کبک وشتر مرغ بدون واسطه در شمال کشور

 

 

دیگر نگران فروش جوجه یک روزه خود نباشد فقط کافیست چند روز قبل از اتمام جوجه در آوری با ما تماس بگیرید 


خرید جوجه یک روزه توسط شرکت ماکیان با مناسب ترین قیمت

 

روزهای ترخیص تخم نطفه دار از مرغداری یکشنبه  و پنجشنبه  هر هفته  از طریق اتوبوسی به صورت آنی  ارسال می شود

 

از حسن انتخاب شما ممنونیم

 

  • Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

اصول جوجه کشی غاز

جوجه کشی غاز :

 

( شما باید پیش از خواندن مطالب زیر , چرا که باید ابتدا اصول کلی جوجه کشی را یاد بگیرید و سپس جوجه کشی از  تخم غاز را . )

نژاد های غاز در جهان فراوانند و هر یک به مدیریت خاصی در پرورش و جوجه کشی نیازمند هستند . اما به طور کل بیشتر نژاد ها در فصل بهار و تابستان تخمگذاری می کنند .البته نژاد چینی می تواند در فصل زمستان هم تخم گذاری کند .باروری تخم ها در ماده  غاز های دوساله یه نسبت ماده غاز های یک ساله  15 % بالاتر و قدرت جوجه آوری انها نیز 20 % افزایش می یابد .ماده های تخم گذار خوب ممکن است تا 60 عدد در سال هم تخم گذاری بکند .( که به عواملی همچون ژنتیک , تغذیه , مدیریت پرورشی  و ..... بستگی دارد)

پوسته تخم غاز از جنس کربنات کلسیم و برخی از مواد معدنی دیگر تشکیل شده است .ضخامت پوسته تخم غاز , 0/45 تا  0/62 میلیمتر می باشد . ضخامت پوسته تحت تاثیر ژنتیک , فصل , تغذیه و شرایط محیطی  و روانی و .... می باشد .نسبت وزن پوسته تخم غاز به کل تخم در حدود  13/5 % است .وزن سفیده تخم غاز به کل تخم نیز 53/8 % و وزن زرده به کل تخم 32/7 % است.

به طور معمول تخم ها را روزی 2 بار ( ترجیحا 4 بار در روز ) جمع اوری کنید تا از شکستن و یا ترک خوردن و یا کثیف شدن تخم ها جلوگیری شود .با توجه به اینکه غازها بیشتر در صبح تخمگذاری می کنند , از این رو در صورتی که غاز ها به ابگیر و یا برکه ایی دسترسی دارند باید انها را در لانه نگه داشت تا تخمگذاری بکنند و سپس به انها اجازه رفتن به ابگیر را بدهید . غاز ها معمولا در هر کلاچ 12 تا 15 تخم می گذارند .با راهکار هایی همانند انتخاب ژنتیکی , نور مصنوعی و بهبود تغذیه آنها , می توان تعداد تخم ها را افزایش داد همان گونه که در برخی از کشور های صنعتی و یا نیمه صنعتی انجام می شود برخلاف کشور ما  ( متاسفانه ) .

نور مصنوعی نیز می تواند به شروع زود تر تخمگذاری غاز ها کمک کرده و پایداری این تخم گذاری را نیز افزایش دهد .

برای کاهش تعداد تخم های شکسته و کثیف و برای جلوگیری از گم شدن تخم ها , لانه های تخم گذاری را در آشیانه غاز ها قرار دهید و غاز ها را تشویق به تخمگذاری در این لانه ها بکنید .کف این لانه ها باید از جنس کاه و یا تراشه چوب باشد . هر لانه تخمگذاری 50 * 50 سانتی متر برای 3 غاز ماده , در آشیانه قرار دهید .اگر از فضای باز بزرگی برای پرورش غاز استفاده می کنید بهتر است که لانه های تخمگذاری را در سراسر محوطه پخش کنید. پس از جمع آوری تخم  از لانه ها آنها را باید ضد عفونی و سپس ذخیره کرد . 

ذخیره سازی تخم ها باید به گونه ایی باشد که در دمای 15 تا 18 درجه سانتی گراد نگهداری شود .در صورتی که بیش از 2 تا 3 روز می خواهید نگهداری کنید انها را باید هر روز  دست کم 3 بار با زاویه 45 درجه چرخش دهید .رطوبت اتاق نگهداری نیز باید در حدود 75 تا 85 دصد باشد . همچنین تهویه مطلوبی نیز باید صورت گیرد .

به یاد داشته باشید که تخم را باید به دور از مواد شیمیایی و افت کش ها و سموم مختلف و از این گونه موادها نگهداری کنید . بهتر است تخم ها را بیش از 5 روز نگهداری نکنید , اما می توانید تا 7 روز نیز تخم ها را  نگه داشته باشید و هرگز بیش از هفت روز نگهداری نکنید . در صورتی که کمتر از 3 روز نگهداری بکنید بسیار عالی و ایده ال هست .

توجه :

در صورتی که بخواهید تخم های غاز را  5 تا 7 روز نگهداری کنید اما مقدار دما و رطوبت محیط  و چرخش و تهویه تخم ها را رعایت نکنید ,باروری تخم ها کاهش می یابد.

از تخم های زیر برای جوجه کشی استفاده نکنید :

تخم های گرد  ؛ این گونه تخم ها درصد باروری شان کمتر می باشد .

تخم هایی که به مدت طولانی نگهداری شده است ؛

تخم های بیش از اندازه کوچک و یا بیش از اندازه بزرگ ؛ تخم هایی را که برای جوجه کشی کردن  با دستگاه جوجه کشی انتخاب می کنید , ورزن آنها بین 140 تا 200 گرم  باید باشد .

تخم های کثیف ؛ این گونه تخم ها علاوه بر اینکه خودشان منبع آلودگی هستند با پخش کردن آلودگی درون دستگاه سبب از بین رفتن سایر تخم ها شده و همچنین به دلیل فعالیت باکتری های نفوذ کرده به درون تخم ,  تولید گاز های سمی می کنند.

توجه داشته باشید که پوسته تخم ها نه زیاد نازک و نه زیاد ضخیم باشد.

 

جوجه کشی طبیعی در غاز ها : 

تخم هایی که جمع آوری شده اند را می توانید در زیر پرندگانی کرچ شده گذاشت . در زیر یک مرغ کرچ شده 4 تا 6 تخم  غاز می توان قرار داد . همچنین در زیر اردک کرچ شده میان 8 تا 10 تخم و در زیر بوقلمون کرچ شده نیز 10 تا 14 تخم غاز می توانید قرار دهید .توجه داشته باشید که بیش از ظرفیت و اندازه پرنده کرچ نباید در زیر آن تخم قرار دهید .پرنده کرچ شده را روزی یک بار به مدت 15 تا 20 دقیقه برای آب و غذا دادن از روی تخم بلند کنید . بهتر است در هنگامی که پرنده برای غذا خوردن روی تخم ها نیست , بر روی تخم ها به صورت اسپری و مه پاش   و بسیار نازک اندکی آب بر روی تخم ها اسپری کنید . این کار به خنک شدن تخم ها  و تامین رطوبت تخم ها کمک کرده و سبب می شود که تعداد تخم های بیشتری تبدیل به جوجه غاز شوند .البته اگر از اردک کرچ و یا غاز کرچ شده به عنوان مادر استفاده می کنید و آنها اگر در هنگام آب خوردن , پر های خود را خیس  بکنند نیازی به اسپری کردن نمی باشد .اسپری کردن بر روی تخم ها را از روز 15 جوجه کشی آغاز کنید . در روز 10  جوجه کشی نیز می توانید عمل نطفه سنجی ( کندلینک ) را انجام بدهید .برای این کار در تاریکی با یک نطفه سنج می توانید تخم ها را بررسی کنید .هر چند که به دلیل ضخامت بیشتر تخم غاز نسبت به تخم مرغ این کار اندکی سخت تر می باشد .

 جوجه کشی غاز با ماشین جوجه کشی :

تخم غاز به خوبی در ماشین جوجه کشی تبدیل به جوجه نمی شود . جوجه آوری تخم ها اغلب بهتر از 40 % تخم ها نخواهد بود , حتی اگر باروری در حدود 90 % باشد .دلیل آن هم مدیریت ضعیف جوجه کشی می باشد . دمای درون دستگاه جوجه کشی به طور ثابت در دوره ستر , 5/37درجه سانتی گراد باید باشد .این دما در دوره هچر ( 2 تا 4 روز پایانی جوجه کشی ) باید 37 درجه سانتی گراد باشد . دستگاه هایی جوجه کشی که سرعت هوای درون آن کمتر از دستگاه هایی که سرعت جریان باد در آن بیشتر است , بهتر بوده چرا که سرعت تبخیر رطوبت از سطح تخم ها مناسب تر می باشد .توجه داشته باشید که سرعت کمتر نیز ممکن است باعث اختلاف دمایی در نقاط مختلف دستگاه شود .در کل اگر دمای ماشین های جوجه کشی به 42 درجه برسد , پس از 2 تا 3 ساعت همه جنین های درون تخم از بین می روند .  رطوبت دستگاه نیز در دوره ستر  باید  60 تا 65 درصد باشد  و در دوره هچر باید به 75 تا  80 درصد  برسد . بسیاری از دستگا های جوجه کشی دارای رطوبت سنج نیستند .از این رو بهتر است در چنین دستگاه هایی , جوجه کشی از تخم غاز را انجام ندهید اگر چه اگر تجربه زیادی در جوجه کشی دارید و می توانید رطوبت درون دستگاه را به خوبی تامین کنید مشکلی نیست . اما باید پذیرفت که در چنین دستگاه هایی قرار دادن تخم غاز یک ریسک  می باشد .

چرخش :

چرخش برای تخم غاز برخلاف تخم مرغ و یا بلدرچین به جای زاویه 90 درجه باید به صورت زاویه 180 درجه چرخش داشته باشد . راکها بهتر است که به صورتی باشند که تخم های غاز را به پهلو و به صورت افقی در آن خوابانید  و با زاویه 180 درجه چرخش یابد . این کار سبب بهبود جوجه آوری تخم های غاز می شود . اگر چه این بدان معنی نیست که اگر با زاویه 90 درجه چرخش انجام شود هیچ تخمی تبدیل به جوجه نمی شود بلکه این کار سبب بهبود جوجه آوری می شود. پژوهشی در سال 2000 در کشور فرانسه انجام شده که بر اساس ان بهتر است تخم ها به صورت افقی بر روی راک ها قرار بگیرند . تعداد دفعات چرخش در هر روز باید دستکم 4 بار در روز باشد و کمتر از این مقدار نباشد  . اما بهتر است هر یک ساعت یک بار چرخش انجام شود .سرعت چرخش هم تا جایی که می توانید کم باشد .

نکته :

اگر همه  دستگاه را پر از تخم نمی کنید , بهتر است انها را به صورت پراکنده در سرتا سر دستگاه پخش نمایید  در صورتی که  دستگاه با ظرفیت کمتر از 60 % کار می کند بهتر است دمای دستگاه را   0/2 درجه سانتیگراد بالاتر ببرید .

تهویه :

تهویه برای تخم های غاز بیشتر از مقداری است که برای تخم مرغ در نظر گرفته می شود .توجه داشته باشید که ایا دستگاه شما از نظر تهویه به خوبه کار می کند و یا خیر .ی

شیوه سرد کردن تخم های غاز :

سرد کردن تخم ها چند راه دارد ,که ما تا جایی که بتوانیم توضیح می دهیم .

بین روز های 5 تا 10 جوجه کشی باید هر روز به مدت 15 تا  20 دقیقه تخم ها ی درون دستگاه جوجه کشی را سرد نمایید .بهتر است تخم ها و یا راک را بیرون نیاورید چرا که احتمال ضربه خوردن و یا شکستن تخم ها وجود درد .شما تنها کافیست که ماشین جوجه کشی را خاموش نمایید .و در دستگاه را کامل باز کنید. دمای محیط  اتاق نیز در این مدت باید 18 تا 21 درجه سانتی گراد باشد .

از روز 15 به بعد بهتر است در این فرصت 15 تا  10 دقیقه ایی با یک اسپری کننده که اب را به صورت پودری و مه آلود بخش می کند ( توجه داشته باشید که نباید به صورت قطره آب را بیرون بفرستد و تا جایی که می توانید آب را به صورت پودر  و مه درآورید ) به صورت نازک و نرم و اهسته و آرام و غیر مستقیم بر روی تخم ها آب را به صورت مه و پودر بخش کنید . آب نیز به صورت ولرم  ( حدود 5/37تا  37 درجه سانتی گراد  )بوده و دمای آن نیز بیش از 5/37 درجه نباید باشد.پس از 20 تا 15 دقیقه درب دستگاه را ببندید .توجه داشته باشید که اگر دستگاه شما فن اضطراری و یا سیستم سرد کننده اضطراری را ندارد , مراقب بوده که دما پس از این کار شما یکهو بالا نرفته و به تخم ها آسیب نرساند .

عده ایی معتقدند که از پایان هفته دوم باید فرایند سرد کردن تخم ها انجام شود . به این ترتیب که در هفته دوم 5 تا 7 دقیقه به صورت روزانه تخم ها را سرد بکنید و در هفته سوم 8 تا 10 دقیقه  به صورت روزانه و در هفته چهارم 12 تا 15 دقیقه تا پایان دوره ستر و به صورت روزانه تخم ها باید سرد شوند. توجه داشته باشید که در این شیوه هم همانند شیوه بالا باید دمای اتاق 18 تا 21 درجه باشد  تا تخم ها بتوانند سرد شوند , و اسپری نیز همان شیوه  که در بالا نوشته شده است باید به صورت روزانه انجام شود .

در دوره هچر نیازی به سرد کردن و اسپری کردن تخم ها نیست  و نبایستی این دو کار را انجام داد.

هچر :

هر گاه 1% تا 2 %  تخم ها شروع به ترک برداشتن و شکستن تخم ها کرده اند زمان فرستادن تخم به مرحله هچر می باشد که معمولا 2 تا 4 روز طول می کشد . در زمان هچر دمای ماشین جوجه کشی را در ابتدا به 37 درجه  و رطوبت را به 80 % برسانید . پس از انکه , در امدن جوجه های درون  تخم های دستگاه به اوج خود رسید , دما را به 8/36 درجه سانتیگراد و رطوبت را به 70 درصد برسانید .

پس از حدود 6 ساعت از در امدن جوجه ها از تخم , پر های  جوجه غاز ها خشک شده و در این زمان باید جوجه غاز ها  را از دستگاه بیرون بیاورید  و به جایی که از پیش آماده کرده اید بفرستید . توجه داشته باشید که دائم نباید در ماشین جوجه کشی را تند تند باز کنید این کار به جنین غاز آسیب می رساند ( به ویژه در دوره هچری ).

در دوره هچر هوادهی باید افزایش یافته و چرخش کاملا متوقف شود و  تخم غاز باید درون سبد هچر قرار گیرد. هنگامی که تخم غاز شروع به شکستن می کند نباید به جوجه ها در شکستن تخم ها کمک کنید چرا که این کار شما برای جنین کشنده می باشد .البته این مسئله زمانی صدق می کندکه غازهای تخمگذار کمبودهای تغذیه ایی نداشته باشند از این رو بهتر است به غاز های تخمگذار خود به طور روزانه مولتی ویتامین و مواد معدنی به اندازه کافی به درون آبخوری و یا به صورت مخلوط با دان اضافه شود .درکل بهتر است 2 هفته ماده به شروع تخم گذاری از جیره غاز های تخم گذار برای تغذیه آنها استفاده کنید.

نطفه سنجی :

تخم های  غاز را می توان در بین روز های 8 تا 10 جوجه کشی با نطفه سنج بررسی کرد .اگر چه پوسته تخم های غاز ضخیم تر از پوسته تخم مرغ بوده و کار را اندکی مشکل تر می کند  .همچنین در روز های 14 و 21 جوجه کشی نیز بایداین کار انجام شود . تخم های جنین مرده و یا بدون نطفه از دستگاه و یا زیر پرنده کرچ شده باید در آورده شود .

 

                                                   
حساب حقیقی بنام رضا اسماعیل پور
                       شماره حساب 88137569                                         
            
 
  شماره کارت   5893  8491  6318   5894
 
حساب حقوقی شرکت ماکیان طیور شمال
 
شماره حساب1081531380010
                                                                                                 
                     
                    شماره کارت    4744 9013 6919  6037                                         

Copyright © 2015 NotfeEgg.com All Rights Reserved

                      Designed by Rainbow

Switch mode views: